superdave336
Well-known member
Anyone ever tried this?
Just click on the "Watch on YT"
I love dehydrated too. I won't try and act life freeze dried don't have a Styrofoam consistency - they do. All freeze dried fruit does, it's just kind of what it does. They get stuck in your teeth. They are just different. I do think the subtle flavor holds better on the freeze dried though. Freeze dried also had a similar problem of them all tasting similarI was wondering how the texture was. Seems like it would be like styrofoam. I do love dehydrated
Bananas are our favorite...haven't tried figs yet.I love dehydrated too. I won't try and act life freeze dried don't have a Styrofoam consistency - they do. All freeze dried fruit does, it's just kind of what it does. They get stuck in your teeth. They are just different. I do think the subtle flavor holds better on the freeze dried though. Freeze dried also had a similar problem of them all tasting similar
I do a lot of both and enjoy them for different things during the off season. Unfortunately the squirrels cleaned me out last year so I didn't have enough to even bother last year.
Kinda like eating a fig flavored rice cake.I love dehydrated too. I won't try and act life freeze dried don't have a Styrofoam consistency - they do. All freeze dried fruit does, it's just kind of what it does. They get stuck in your teeth. They are just different. I do think the subtle flavor holds better on the freeze dried though. Freeze dried also had a similar problem of them all tasting similar
I do a lot of both and enjoy them for different things during the off season. Unfortunately the squirrels cleaned me out last year so I didn't have enough to even bother last year.
There are cheaper home models nowadays. Not sure how they compare to the commercial type.Isn't a freeze dryer pretty expensive? I remember that used to cost $2000 and extra to run each batch. Or we have a cheaper way to do it nowadays?
Isn't a freeze dryer pretty expensive? I remember that used to cost $2000 and extra to run each batch. Or we have a cheaper way to do it nowadays?
Mine is a medium size and it was just over 3K, to be honest though...to run a 30 hour cycle is only a couple bucks of electircity.Isn't a freeze dryer pretty expensive? I remember that used to cost $2000 and extra to run each batch. Or we have a cheaper way to do it nowadays?
I never thought I'd buy one, but a stink bid on Craigslist scored me a small one for 400. At that price I figured I could use it for a year and sell it for at least that price. Having used it, I didn't think I'll ever get rid of it, even if it's just used during harvest season.